18.03.2020

Yağlı saçların bakımı nasıl yapılır, saçlarına önem veren, sağlıklı saçlara kavuşmak isteyen kişilerin cevabını aradığı bir sorudur. Bu blog yazımızda sizlere yağlı saç bakımı konusunda bazı öneriler sunacağız. 

Yağlı saç sorunu genel olarak ilk gençlik döneminden itibaren ortaya çıkar. Saçlarımız yağ salgısı sebebiyle sürekli yağlı gözükebilir.  Saçlarınızın yağlanma oranı  cinsiyet, yaş, gün içinde yapılan aktivite ve mevsim gibi durumlara bağlı olarak değişmektedir. Bu durumda yağlı saçların bakımı için doğru şampuan seçimi çok önemlidir. 

Sedolin saç bakım şampuanı yağlı saçların bakımı için son derece etkili bir üründür.  Yağlı saçların bakımı için kullanılan dermatolojik şampuanlar dermatitlere ilaç tedavisi uyguladığı zamanlarda yardımcı bir kozmetik ürün olarak kullanılır. İlaçlı bir tedavi olmasa dahi, yağlı/kepekli saçlarda her zaman kullanılabilir. Şampuan yağlanmanın önüne geçer ve daha sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardımcı olur.

Yağlı Saçlarda Şampuan Kullanımı

Yağlı saçlar için şampuan kullanırken öncelikle içinde  zink piritiyon,  salisilik asit,  propilen glikol, pantenol  gibi bileşenler olan şampuanları tercih etmelisiniz. Bu şampuanlar bitkisel bileşenleri sayesinde yağlanmayı kontrolde tutar. Ayrıca pullanma, kepek ve kabuk gibi sorunlar için de önleyici özelliği vardır. Bununla birlikte saçlarınızdaki kaşıntıları da önler.

Yağlı saçlar için bakım şampuanları cildin doğal yapısını koruyan PH dengesine sahiptir. Sedolin şampuanı doğru kullandığınızda saçlarınızdaki yağlanma kısa sürede ortadan kalkar.  Şampuanın kullanımında öncelikle ıslak saçlara ve saç derisine masaj yapar vaziyette uygulayın. Sonrasında ise 1-2 dakika kadar bekleyin. Ardından detaylı şekilde durulayın.  Daha sonra tekrar uygulayarak bu kez 3-4  dakika beklettikten sonra durulayın.

Yağlı saçlara karşı kullanabileceğiniz Sedolin şampuan için Kadolin şampuanla dönüşümlü kullanmanız daha etkili olur. Bu kullanım biri bittiğinde diğerine geçme şeklinde olmalıdır.  Bu dönüşümü yağlanma/kepeklenme sorununuzu kontrol altına alana kadar yapabilirsiniz. 

Saçlı deri, bir şampuanı uzun süre kullandığınızda alışabilir. Bu da ortaya çıkan etkinin zaman içinde azalmasına yol açmaktadır. Dönüşümlü kullanım saç derilerinin alışkanlık yapmasını önleyebilir.  Bu şampuanları dönüşümlü olarak kullandığınızda yağlanma, kepeklenme,  pullanma ve kabuklanmayı kolayca önleyebilirsiniz.  Belirttiğimiz kullanımı haftada 3-4 kez tekrarladığınızda saçlarınızdaki kepek/yağlanmayı  kontrol altına alabilirsiniz.