25.10.2019

Seboreik Dermatit Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Seboreik dermatit, genellikle saçlı deri, kulak arkası, göğüs ortası ve göz çevresinde görülen, kırmızı renkli ve kaşıntılı döküntülere sebebiyet veren, özellikle yağlı ciltlerde görülen kronik bir cilt hastalığıdır. Saçlı deride görülen seboreik dermatitler, derinin kepek üretmesine de neden olabilir.

Seboreik-Dermatit-ve-Saç-Dökülmesi

Ciltte ve saçlı deride görülen kaşıntı, pul pul dökülme ve kırmızı renkli semptomlar, sebasöz bezleri tarafından aşırı sebum salgılanması sonucunda ortaya çıkar. Uzmanlar, seboreik dermatitin tam olarak neden oluştuğuna dair kesin bir bilgi olmadığını söylemekle birlikte, genetik, psikolojik ve bağışıklık sistemi problemlerinin bu hastalığı tetiklediğini savunmaktadır. 

Seboreik dermatit genellikle yoğun bir saç dökülmesine neden olmaz ancak seboreik dermatit, saçlı derinin aşırı kaşınması sonucu saç köklerinin yaralanmasına ve bu nedenle bazı saç dökülmelerine yol açmaktadır.  Buna ek olarak seboreik dermatit, saçlı deride kabuklanmaya neden olduğu için yeni saç oluşumunu zorlaştıran iltihaplanmalara da yol açabilir.

Seboreik Dermatit Ve Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Seboreik dermatit tedavisi için birçok yöntemden bahsedilebilir. Ancak sizin için en iyi yöntemi bulmadan önce birkaç deneme yapmanız gerekebilir. Kimileri için ise seboreik dermatitin en iyi tedavisi, birçok yöntemin kombinasyonu ortaya çıkmaktadır.

Saç derisindeki seboreik dermatit için ilk adım, dermatoloğunuzun önediği ilaçlı şampuanları kullanmakla başlar. Bu nedenle seboreik dermatit tedavisi için aşağıdaki bileşenlerden herhangi birini içeren şampuanları tercih edebilir ve bu maddeleri doktorunuza sorabilirsiniz:

  • Selenyum sülfit
  • Çinko prityon (zink piritiyon)
  • Kükürt Bitkisel Katran (Huile De Cade) ve
  • Salisilik Asit gibi maddeler içeren kepek önleyici şampuanları seboreik dermatit tedavisi için güvenle tercih edebilirsiniz.

Saçlarım Tekrar Uzar Mı?

Seboreik dermatit kaynaklı karşılaşılan saç dökülmesi, deride aşırı kaşınma veya saçlı derideki mantarın aşırı büyümesinden dolayı meydana geldiği için, geçicidir. Saçlı derinizdeki iltihapları doğru şampuan tedavisi ile azaltabilir ve düzenli kullandığınızda tamamen yok edebilirsiniz. İltihaplardan arınan saçlı deride saçlarınız daha rahat ve hızlı uzamaya başlayacaktır.

Unutmayın…

Seboreik dermatit, ciltte ve saçlı deride çok yaygın bir şekilde görülmesine rağmen, tedavisi oldukça kolay bir cilt problemidir. Seboreik dermatit, bazen saçlı deride oluşan iltihaplanmalardan ve agresif kaşınmalardan kaynaklanan saç dökülmesine yol açabilir. Fakat, doktorunuzun muayenesi ile ve doğru şampuan kullanımı ile saçlı deri iyileşebilir ve saçlar yeniden uzamaya başlayabilir.

Seboreik dermatitiniz varsa veya saçınızda her zamankinden daha fazla bir dökülme olduğunu fark ederseniz, doktorunuzdan hemen bir randevu almalısınız. Doktorunuz, sizin için en doğru bir tedavi yöntemi bulmaya yardımcı olacak ve saç dökülmenize sebep olan diğer olası nedenleri de ortaya çıkaracaktır.