7.11.2019

Kepek Problemi Yapılması Gerekenler Sırasıyla;

Yapılması Gerekenler 1: Düzenli olarak kepek önleyici şampuan kullanın

Saçlı derideki kepek problemi malesef kendi kendine kaybolmaz. Kepek belirtilerinden kurtulmanın ve kepeğin yeniden oluşmasını engellemenin en etkili yolu, saçınız için düzenli olarak kaliteli bir kepek önleyici şampuan kullanmaktır.

KEPEK PROBLEMiNDE YAPILMASI VE YAPILMAMASI GEREKENLER

Kepek önleyici şampuanlar, kepek nedenlerini ve belirtilerini farklı şekillerde ele alan aktif bileşenlerle özel olarak formüle edilmiştir. Örneğin, Sedolin ve Kadolin Şampuanlar, doğal bileşenler de içermektedir. Saçlı derisi yağlı ve kepekli olan kişiler için, Kadolin ve Sedolin Şampuanlar, saçlı derideki fazla yağları kontrol altına alır ve kepek/ pullu görünümünü önleyerek saçlı derinin doğal ekosistemini yeniden dengelemeye yardımcı olmak kullanılırken; Ceradolin Şampuan, kuru saçlılarda oluşan kepek problemini çözmek için üretilmiştir.

Yapılması Gerekenler 2: Yağlı kepek ile kuru kepek arasındaki farkı bilin

Kepek problemi ile ilgili bir tedaviye geçmeden önce saçlı derinizdeki sorununuzu doğru tanımlamanız önemlidir. Yağlı veya kuru saç derisinde oluşan kepeklenme arasındaki farkı söylemenin pratik bir yolu, derinin ürettiği kepek ve pullara bakmaktır. Eğer saçlı deriniz kuru ise, kepekler daha ince, beyaz renkli ve küçük boyutludur. Kuru saçlarda kepek, saçlı derinizden daha sık düşer. Bunun tersine yağlı saçlarda oluşan yeni kepek, çok daha büyüktür ve saçlı deride kabuklanmaya neden olduğu için saçlı derinizden daha zor düşer.

Yapılmaması Gerekenler 1: Saç derinizi kaşımayın

Kepek, saçlı derinizin kaşınmasına neden olur. Saç derinizde oluşan kaşınmaya karşı direçli olmaya çalışın. Çünkü bir nevi iltihaplı olan bu bölgeyi kaşımak, saçlı derinizde ufak kanamalara neden olur ve saçlı derinizde tahrişler meydana gelir.

Kaşınan saçlı derinizi kepek şampuanı ile nazikçe ve masaj yaparak yıkamak çok önemlidir. Kaşıntıya karşı gelmek yerine, derinizde oluşan kabuk ve pullanmaları sert bir şekilde veya tırnaklarınızla soymaya başlarsanız, sorunu çözmek yerine problemi daha da kötüleştirirsiniz. Bu yüzden, kepek şampuanınız ile tüm saç derinizi nazikçe ve masaj yaparak yıkamalısınız.    

Yapılmaması Gerekenler 2: Saçlarınızı Çok Kurutmayın

Duştan sonra saçlarınızı çok uzun süre kurutmak saçlı derinizi sıkıntıya sokabilir. Bunun yanında, ıslak saç, hasara ve kırılmaya karşı daha hassastır. Saç çok kurtulduğunda ise, saç derisi terler ve deride ter biriktiği için, saçta nemli kaşıntıya ve dökülmeye neden olabilir. Bu nedenle, saçlarınızı yaklaşık 15 cm uzakta tutulacak şekilde saç kurutma makinesi ile kurulamalısınız. Günlük hayatınıza dönmeden önce de saçlarınızın yüzde doksan kuru olduğuna dikkat etmelisiniz.