17.12.2019

Kaşıntılarınızdan Kurtulun!

Kaşıntılı bir saç deriniz varsa, kaşıntı ve pullanma ile birlikte gelen acıyı ve tahrişi iyi bilirsiniz. Kaşınmak insanı inanılmaz derecede rahatlatır, ancak kaşıntı kendini tekrar etmeden durmaz. Kaşıntılı saç derisinden kurtulmak için sizler için bu yazımızda bazı ipuçları vereceğiz.

İlk Önce Sorunu Belirle

Kaşıntılı saçlı deriden kurtulmak için, sorunun ne olduğunu ve neyin sebep olduğunu belirlemeniz gerekmektedir. Her saç derisi farklı şekilde tedavi edilmelidir! Mantar enfeksiyonu için sedef şampuanı veya kepek için mantar losyonu kullanamazsınız. Tedavi önerilerimize başlamadan önce bazı kaşıntılı saç derisine neden olan durumları inceleyelim.

Seboreik Dermatit Mi?

Kepek olarak da bilinen seboreik dermatit, kafa derisinde kalın ve hacimli kabuklanmalara ve kaşıntılı lapa lapa dökülmelerle belirir. Bu pullar sarımsı bir renktedir ve çoğu zaman boyutları birbirinden farklıdır. Kepek, hormonal değişiklikler, değişen mevsimler ve stres gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

Sedef (Psoriasis) Mi?

Çoğumuz vücuttaki sedef hastalığına aşinayız, fakat bu küçük bozuk para büyüklüğündeki yamalar saç derisinde göründüğünde ne olur? Saçlı deride sedef hastalığı, daha kalın yaralar, yanma hissi ve saç dökülmesi ile sonuçlanabilir. Saçlı deride sedef, seboreik dermatitten daha şiddetli bir durumdur. Aslında, saçlı derideki sedef hastalığı otoimmün bir hastalıktır, bu da bağışıklık sisteminizin yaralara neden olduğu fazla pullanma ve yaraların çıkması anlamına gelir.

Başka Bir Şey Mi Var?

Kaşıntılı saçlı derinin sayısız başka nedenleri vardır. Kepek veya sedef hastalığı değil ise, saçlı derinizde bir mantar enfeksiyonu, bit, alerjik bir reaksiyon veya kontakt dermatit olabilir. Kendi kendinize bir teşhis koysanız bile, doktorunuzu veya dermatoloğunuzu ziyaret etmenizi öneririz.

İşe Yarayan Bir Şampuan Bulun

Kaşıntılı saçlı deriden kurtulmanın en kolay yolu, doğru ve iyi bir şampuan bulmaktır. Kaşıntılı saç derisi için şampuan, bazı insanlar reçetesiz satılan şampuanların etkili olduğunu düşünürken, bazıları reçeteli bir şampuanı tercih ediyor. Saçlı deriniz kuru ise kuru saçlar için üretilen bir şampuan seçmenizi tavsiye ederiz. Ceradolin Şampuan, kuru yamaların kaşınmasını tedavi eden, nemlendirici bileşenler içeren bir şampuan olduğu için saç derinizi nemlendirip, deri kaynağındaki kaşıntı, kızarıklık ve pullanmayı önlemeye yardımcı olur. Saçlı deriniz yağlı ise, hem yağlanmayı hem de kaşınan saçlı derinizi rahatlatan şampuanları tercih etmelisiniz. Sedolin ve Kadolin şampuanlar, yağlı saçlarda oldukça etkili kepeği azaltıcı, kabuklanmayı önleyici, yağlanmayı kontrol altına alabilen şampuanlardır.

Kaşıntılı saç derisi için şampuan tam olarak bulmadan önce farklı şampuanlarla deneme yapmanız gerekebilir. Pek çok bakım şampuanı saç derinizi daha da kurutan sert bileşenler içerir. Yeni bir şey denemeden önce, içerik listelerini dikkatlice okumanızı ve dermatoloğunuzla görüşmenizi öneririz.

Kaşınmayın!

Saç derinizi kaşıyıp, saçlı derinizdeki pulların dökülmesini izlemekten kendinizi alamıyor olabilirsiniz, bu durum sizde alışkanlık da yapmış olabilir ama unutmayın, bu aslında sizi rahatlatmaktan çok saçlarınıza ve saçlı derinize zarardan başka bir şey vermez. Kaşıntı ve pulları dökmek veya soymak başta sizi rahatlatıyor gibi görünse de, kısa süre sonra kaşıntı yine kendini gösterecektir. Kaşındıkça daha fazla kaşımak isteyeceksiniz ve bu da saçlı erinize çok büyük zararlar verecek ve canınız git gide daha çok yanmaya başlayacak. Bu nedenle en kısa zamanda saçlı derinizdeki bu kaşıntı ve pullanmaların önüne geçmek için harekete geçmelisiniz.