3.02.2020

Kepek problemi saç derisinde ortaya çıkan soyulma ve dökülmeye bağlı bir sorundur. Bu problem özellikler erkeklerde yoğun olarak ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde kepek problemi görüldüğünde saçlarda beyaz toz gibi parçalar dökülür ve saç derisi sürekli kaşınır. Kepek sorunlarını önlemek için öncelikle yağlanmayı kontrol eden, pullanma ve kepeği önleyen şampuanlar tercih edilmelidir.  Kepek sorunları ilerleyen süreçlerde sosyal hayatınızı da olumsuz etkileyebilir.

erkeklerde-kepek-problemi

Kepek Sorunu Neden Olur?

Kepek sorununu ortaya çıkaracak bazı durumlar vardır. Kepek sorununa yol açacak durumlar şöyledir;

Düşük Sıcaklık: Kepek sorununu ortaya çıkaran önemli sebeplerden biri düşük sıcaklıklardır. Soğuk havalarda cildimiz kuruduğu için dökülür. Bu yüzden saçınızın ısısını kış aylarında sabit tutmanız önerilir.

Az Şampuanlama: Saçlarınızı az şampuanlarsanız ya da düzenli şekilde yıkamazsanız saç derilerinizde yağ birikir. Bu yüzden de kepek oluşumu kaçınılmazdır.

Kötü Beslenme: Beslenme düzeni de kepek oluşumunu etkilemektedir. Bu yüzden B vitamini çinko içeren besinler tüketmelisiniz.

Stres: Duygusal ya da fiziksel olarak ortaya çıkan her türlü stres durumu saç derilerinde kepek sorununun ortaya çıkmasına yol açar. Bu yüzden stresten uzak durmalısınız.

Kepek Problemi Nasıl Anlaşılır?

Erkeklerde kepek problemi saç derisinde hassasiyet ortaya çıkartır. Kepek sorunu olan erkekler kaşıntı, pul pul dökülme ve kızarıklık gibi durumları belirti olarak anlayabilir. Saçınızı sürekli kaşıyorsanız ve kıyafetlerinizde sürekli beyaz küçük dökülmeler görüyorsanız kepek sorunu için önlem almanız gerekmektedir.

Kepek Sorunu Nasıl Çözülür?

Kepek sorunu her yaşta görülebilir. Bu yüzden rahatsızlığın şiddetine göre bir çözüm yolu izleyebilirsiniz. 

Saç Bakım Şampuanı Kullanabilir:  Kepek sorunu için saç derinizin doğal yapısını destekleyen saç bakım şampuanları tercih edebilirsiniz. Yağlanmayı engelleyen  ve ölü hücrelerin soyulmasına yardımcı olarak cildinizi yeniler. Ayrıca şampuanlar kaşıntıları da önleyici etkiye sahiptir.

Saçlar Gün Aşırı Yıkanmalıdır: Saçların her gün yıkanması kepeğe yol açan bir durumdur. Bu yüzden saçlar gün aşırı yıkanmalıdır. Saç bakım şampuanları haftada 3-4 kez uygulanmalıdır.

Saçın Sıcaklığına Dikkat Edilebilir: Kepek sorunlarında saçın sıcaklığı çok önemlidir. Saçlarını kurutacak fön makinesi, düzleştirici ve maşa gibi aletleri kullanmaktan kaçınmalısınız.